to, że dostęp do energii odnawialnej jest praktycznie nieograniczony. Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, ze względu na swój ekologiczny charakter, oraz opłacalność. Mimo dużej inwestycji początkowej, z reguły po maksymalnie dziesięciu latach koszty instalacji nam się zwrócą.
Przeglądając oferty firm zajmujących się fotowoltaiką możemy znaleźć określenia takie jak kolektory słoneczne, lub panele fotowoltaiczne. Wbrew pozorom nie są to te same rzeczy. Kolektory zamieniają energię słoneczną w energię cieplną, którą możemy wykorzystać do ogrzewania wody. Z kolei panele fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną, którą możemy zasilić cały dom. Są one droższe niż kolektory. Co prawda dzięki panelom moglibyśmy również ogrzewać wodę, jednak jest to mało opłacalne.
Czym jest konwersja fotowoltaiczna
Konwersja jest terminem używanym w wielu dziedzinach, a jego podstawowym znaczeniem jest zmiana postaci czegoś, czyli inaczej przekształcenie. Konwersja fotowoltaiczna oznacza więc przemianę promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Konwersja fotowoltaiczna jest możliwa dzięki ogniwom słonecznym, które właśnie przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Właśnie dlatego, że następuje przemiana jednego rodzaju energii w drugą na skutek działania zjawiska fotowoltaicznego można mówić o tak zwanej konwersji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne, za pomocą których dokonuje się takiej konwersji, posiadają szerokie zastosowanie, zarówno w skali przemysłowej, jak i indywidualnej. Ogniwo fotowoltaiczne jest narzędziem służącym do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Obecnie cały czas są prowadzone badania na temat wykorzystywania konwersji fotowoltaicznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych po to, żeby zwiększyć wydajność takich ogniw zmniejszając przy tym koszty produkcji.
Wykorzystanie paneli słonecznych w domu prywatnym
Montaż paneli fotowoltaicznych w domach prywatnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków, częściowo dlatego, że poszukuje się nowszych sposób korzystania z odnawialnych źródeł energii. Innym powodem dla którego panele fotowoltaiczne są częściej wykorzystywane do użytku prywatnego jest ich coraz lepsza wydajność przy niższych kosztach produkcji. Posiadanie paneli słonecznych zamontowanych na dachu domu prywatnego posiada wiele zalet i korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest po prostu zamiana jednego rodzaju energii w inną, a konkretnie przemiana promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne montowane w domach prywatnych często stanowią po prostu dodatkowe źródło prądu elektrycznego, który może być spożytkowany na różne sposoby. Firmy zajmujące się montażem paneli słonecznych zajmują się także takimi sprawami, jak odpowiednie dopasowanie ogniw fotowoltaicznych do budynku czy też załatwianie formalności związanych z dofinansowaniem.
Fotowoltaika - sposób na oszczędność
Przeciętny człowiek na każdym kroku stara się oszczędzać, byleby tylko móc zatrzymać przy sobie nieco więcej pieniędzy. Typowo ekonomiczną inwestycją są kolektory słoneczne, nazywane też panelami słonecznymi. Ich zastosowanie zapewnia wiele korzyści zarówno środowisku, jak i samemu użytkownikowi oraz jego portfelowi.
Osoby, które na co dzień korzystają z instalacji fotowoltaicznych, są w stanie zmniejszyć wysokość rachunków za prąd niemalże do poziomu zerowego. Fotowoltaika produkuje dla nich tyle energii, ile tylko potrzebują. Nie ma również takiej możliwości, by na skutek podniesienia cen za prąd, cena energii słonecznej uległa zwiększeniu. Zawsze wynosi ona równe zero. Każdy ma bowiem taki sam dostęp do promieni słonecznych.
Oczywiście zanim taka energia odnawialna stanie się głównym dostawcą energii dla domu, trzeba będzie zainstalować w budynku specjalistyczne panele fotowoltaiczne. Już w tym momencie nie są one jednak aż tak drogie jak jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego swobodnie można w nie zainwestować.