Czy lepiej zarobić na panelach słonecznych w dzień czy w nocy? - Super Fotowoltaika

fotowoltaika piotrków trybunalski

Koszty energii elektrycznej

Niemal z roku na rok można zaobserwować wzrost cen za prąd elektryczny, częściowo z powodu coraz wyższych kosztów surowców energetycznych. Duża część energii pochodzi z nieodnawialnych źródeł, czyli z takich, których zasob

Czy lepiej zarobić na panelach słonecznych w dzień czy w nocy? - Super Fotowoltaika fotowoltaika piotrków trybunalski
y mogą się wyczerpać. W energetyce można zauważyć coraz większą tendencję do korzystania z odnawialnych źródeł energii, jak na przykład z energii promieniowania słonecznego. Fotowoltaika zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania świetlnego, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla wielu osób, które chcą korzystać z odnawialnego źródła energii. Panele fotowoltaiczne pozwalają na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd elektryczny, ponieważ wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. Instalacja słoneczna w budynku często jednak nie pokrywa całego zapotrzebowania na prąd elektryczny w danym gospodarstwie domowym, pozwala jednak na znaczne zmniejszenie korzystania z innych źródeł energii. Montaż paneli fotowoltaicznych z pewnością jest inwestycją, która niejednokrotnie zwróci się w przyszłości.


Wydajność paneli słonecznych przy zacienieniu

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób indywidualnych, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów prywatnych. Więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Nikogo raczej nie dziwi fakt, że wydajność paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze zależy od panujących warunków pogodowych, a konkretniej od nasłonecznienia. Z tego powodu można niejednokrotnie spotkać się ze sceptycznym nastawieniem dotyczącym opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Sama wydajność paneli fotowoltaicznych może w części zależeć od rodzaju fotoogniw, gdzie monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne. Nieco mniej wydajne są polikrystaliczne panele słoneczne, jednak są jednocześnie tańsze w produkcji. Firma zajmująca się fotowoltaiką korzysta z najnowocześniejszych technologii, gdzie przy pomocy optymalizatorów pracy możliwe jest wydajniejsze pozyskiwanie energii nawet przy częściowym zacienieniu instalacji słonecznej. Istnieje więc wiele czynników wpływających na wydajność paneli słonecznych.


Wydajność paneli fotowoltaicznych zimną

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły spełniać właściwie swoją funkcję przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, muszą posiadać dostęp do promieniowania świetlnego. W okresie zimowym siłą rzeczy tego słońca jest znacznie mniej, więc może się to odbijać na wydajności paneli fotowoltaicznych. Jak dokładnie wygląda kwestia wydajności paneli w okresie zimowym? Nie jest to prawda, że zimną panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, ponieważ nawet podczas trwania okresu zimowego zdarzają słoneczne dni. Panele słoneczne nie wytwarzają energii jedynie w dwóch sytuacjach, a mianowicie w nocy oraz gdy powierzchnia paneli jest pokryta śniegiem. Oczywiście w okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych jest niższa niż w trakcie trwania okresu letniego, ponieważ zimą występuje mniejsze natężenie światła słonecznego. Mimo to nawet zimną panele wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Zwłaszcza dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydajne działanie fotoogniw nawet przy częściowym zachmurzeniu.


Zasada działania paneli słonecznych

Fotowoltaika jest pojęciem, które określa naukę zajmującą się wykorzystywaniem energii słonecznej do wytworzenia energii elektrycznej. Przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną jest możliwe dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotoogniwa, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, korzystają ze zjawiska fotowoltaicznego. Sama instalacja słoneczna, jakiejkolwiek nie byłaby wielkości, musi posiadać inwerter, który umożliwia konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Ogólna zasada działania paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowana, jeśli chodzi o aspekt użyteczny. Jednak samo zjawisko przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną jest bardziej skomplikowane, a jego odkrycie zapoczątkowało korzystanie z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne montowane na dachach budynków są zbudowane z półprzewodnika tworzącego złącze p-n, na które pada światło. Odpowiednia budowa fotoogniw umożliwia zajście zjawiska fotowoltaicznego.